Zoopsycholog, zwany również behawiorystą zwierząt, to osoba, która zajmuje się tzw. terapią zachowań zwierząt. Ocenia je pod kątem relacji z człowiekiem i wyznacza metody prowadzące do ich poprawienia. Terapia u zoopsychologa ma na celu zmniejszenie stresu u naszego pupila, leczenie dolegliwości, nauczenie go zachowań społecznych, ułatwiających np. życie w mieście.
Do zoopsychologa zgłaszają się osoby, których czworonożni podopieczni zachowują się agresywnie, niszczą mieszkanie, nie przestrzegają zasad higieny, są osowiali bądź nie potrafią przystosować się do nowych warunków życia po latach spędzonych w schronisku. Co istotne, zooterapeuta pracuje zarówno ze zwierzęciem, jak i właścicielem, któremu wyjaśnia przyczyny niepożądanych zachowań i podpowiada, co zrobić, by je zmienić.
Do codziennej pracy zoopsychologa należy więc przeprowadzanie wstępnego wywiadu z właścicielem psa czy kota, na podstawie którego zwykle jest w stanie wysunąć pierwsze wnioski. Następnie behawiorysta zwierzęcy prowadzi obserwację zachowań zwierzęcia, nierzadko przeprowadzając wizyty domowe, by lepiej zrozumieć czynniki, jakie wpływają na jego stan psychiczny. Kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniej terapii zachowań i udzielenie wskazówek, które mają pomóc właścicielowi z poradzeniem sobie z problemem. Warto przy tym pamiętać, że celem terapii jest poprawa wzajemnych stosunków między zwierzęciem i człowiekiem, z uwzględnieniem potrzeb jednych i drugich, a nie tresura pod kaprys właściciela.
Zoopsychologia nie odpowiada jedynie na doraźne problemy właścicieli czworonogów.
Studium psychologii zwierząt określa również ocenę osobowości i stanu psychicznego czworonogów. Dzięki tym informacjom zoopsycholog może na przykład pomóc w wyborze odpowiedniego pupila dla danej osoby bądź rodziny.
Pobrano ze strony: Praca.pl, dnia 03.10.2019r.


